PL | EN
Blog Kontakt

Blog

13.05.2016

Na jednym ze szkoleń gdy standardowo zapytałem uczestników o oczekiwania wobec szkolenia usłyszałem takie: - jak robić projekty lepiej, szybciej, taniej ale mniej pracując? 

Zaproponowałem drobną zmianę tego oczekiwania na takie: - jak robić projekty lepiej, szybciej, taniej i prościej? Tak opisane oczekiwanie jest znacznie bliższe mojej ulubionej maksymie przypisywanej Einsteinowi, że wszystko należy robić tak prosto, jak to możliwe, ale nie prościej.

więcej
22.04.2016
Inicjowanie projektu - identyfikacja interesariuszy

W poprzednim artykule opisałem proces powstawania karty projektu, jej rolę i funkcje jakie spełnia, zawartość oraz odpowiedzialności zaangażowanych osób. W tym artykule opiszę najważniejsze aspekty identyfikacji interesariuszy projektu oraz postaram się przekonać, że jest to ważny etap w zarządzaniu projektem.

Słowo ‘interesariusz’ jest stosunkowo nowym polskim terminem i dość często jeszcze słyszę, gdy myli się je z lepiej nam znanym ‘interesantem’. W zarządzaniu projektami będziemy jednak posługiwać się terminem ‘interesariusz’ dla określenia ludzi, grup, czy organizacji, które mogą wpływać na nasze działania, bądź podlegać wpływowi, naszych działań w projekcie. 

 

więcej
7.04.2016
Inicjowanie projektu - karta projektu

Kiedy mówimy o inicjowaniu projektu mamy na myśli sytuację, w której sponsor (osoba odpowiednio umocowana, decyzyjna, posiadająca fundusze) podjął decyzję, że projekt będzie realizowany. O tym, jakimi narzędziami się posłużyć, aby podjąć decyzję o realizacji, odrzuceniu bądź odłożeniu projektu opowiem przy innej okazji. Tutaj przyjmijmy, że decyzja jest pozytywna i sponsor chce uruchomić projekt. Jakie są więc następne jego działania?

Inicjowanie projektu wymaga zadania sobie kilku ważnych pytań i udzieleniu na nie odpowiedzi. Nieważne, czy jest to projekt prywatny czy też duży korporacyjny projekt obudowany obfitą dokumentacją formalną, pytania są ...

więcej
17.03.2016

W pierwszych dwóch miesiącach 2016 roku nastąpiły zmiany w egzaminie CAPM/PMP. Sporo osób o nie pyta, postanowiłem więc napisać kilka zdań na ten temat. 

Pierwsza zmiana ucieszy na pewno tych, którzy odwlekali decyzję o przystąpieniu do egzaminu...

więcej

[ poprzednia | 1 | 2 | 3 | następna ]

adres
ul. Królewska 65a/1
PL 30-081 Kraków
telefon
+48 600 990 910